NİKA-30 - Nominantlar siyahısı

30-cu «NİKA»  Rusiya milli kinematoqrafiya mükafatı nominantlarının siyahısı təqdim olunub. Mirbala Səlimlinin "Qırmızı bağ" bədii filmi "MDB və Baltikyanı ölkələrin ən yaxşı filmi” mükafatına nominant elan olunub.
 

Nominantların tam siyahısı:

Ən yaxşı bədii film
"Dama Pik”
Rejissor – Pavel Lunqin

«Duelçi»
Rejissor – Aleksey Mizgiryov

«Kollektor» 
Rejissor – Aleksey Krasovskiy

«Keşiş və şeytan»*
Rejissor – Nikolay Dostal

«Cənnət»
Rejissor – Andrey Konçalovskiy 

«Şagird» 
Rejissor – Kirill Serebrennikov 

Ən yaxşı sənədli filmlər

«24 qar» 
Rejissor – Mixail Barınin 

«Günəşin şüaları altında» 
Rejissor – Vitaliy Manskiy 

«Forsaj. Qayıdış»* 
Rejissor – Nataliya Ququyeva 

MDB və Baltikyanı ölkələrin ən yaxşı filmi

«Atanın vəsiyyəti»
Qırğızıstan
Rejissorlar: Bakıt Mukul, Dastan Japar Uulu

«Qırmızı bağ»
Azərbaycan
Rejissor – Mirbala Səlimli 

«Payızın təfərüatları»
Özbəkistan
Rejissor – Zülfikar Musakov
 
«Özgə ev»
Gürcüstan
Rejissor – Rusudan Qlurcidze

«Karatas aulunda taun»
Qazaxıstan
Rejissor – Adilxan Yerjanov

Ən yaxşı animasiya filmi

«Sevgiyədək»
Rejissor – İqor Kovalyov 

«Ququ quşu»
Rejissor – Dina Velikovskaya

«Piton və keşikçi»
Rejissor – Anton Dyakov 

Ən yaxşı rejissor işi

Nikolay Dostal
«Keşiş və şeytan»

Andrey Konçalovskiy 
«Cənnət»

Kirill Serebrennikov
«Şagird»  

Ən yaxşı ssenari işi

Yuriy Arabov
«Keşiş və şeytan» 

Andrey Konçalovskiy, Yelena Kiselyova
«Cənnət»

Aleksey Krasovskiy
«Kollektor»

İvan İ. Tverdovskiy
«Zoologiya»


Ən yaxşı operator işi
 
Vladislav Opelyants
«Şagird»
 
Maksim Osadçiy R.G.C.
«Duelçi»

Aleksandr Simonov
«Cənnət»

Film üçün yazılmış ən yaxşı musiqi

Eduard Artemov
«Qəhrəman»

Vasiliy Vakulenko (Basta) və Anna Solovyova
«Ke-dı»

İqor Vdovin
«Duelçi»

İlya Demutskiy
«Şagird»

Ən yaxşı səs rejissoru işi

Rostislav Alimov
«Duelçi»

Maksim Belovolov
«Keşiş və şeytan» 

Nelli İvanova
«Kollektor»


Ən yaxşı rəssam işi

Sergey Aqin
«Vikinq»

Pavel Parxomenko
«Dama Pik» 

Andrey Ponkratov
«Duelçi» 

Ən yaxşı geyim rəssamı işi

Yekaterina Dıminskaya
«Dama Pik» 

Tatyana Patraxaltseva
«Duelçi»
 
Yekaterina Şapkayts
«Vikinq» 

Ən yaxşı kişi rolu

Mixail Yefremov
«Yaxşı oğlan»

Timofey Tribuntsev
«Keşiş və şeytan» 

Konstantin Xabenskiy
«Kollektor»


Ən yaxşı qadın rolu

Yuliya Visotskaya
«Cənnət»

Nataliya Pavlenkova
«Zoologiya»

Kseniya Rappoport
«Dama Pik» 

Ən yaxşı ikinci plan kişi rolu

Mixail Boyarskiy
«Ən yaxşı gün» 

Aleksandr Qorçilin
«Şagird»

Boris Kamorzin
«Keşiş və şeytan» 


Ən yaxşı ikinci plan qadın rolu 

Yuliya Auq
«Şagird»
 
Svetlana Braqarnik
«Şagird»

Yelena Koreneva
«Onu Mumu çağırırdılar»

İlin kəşfi

Eduard Bordukov (rejissor) 
«Qutu» 

Aleksey Krasovskiy (rejissor, ssenarist) 
«Kollektor» 

Pyotr Skvortsov (aktyor) 
«Şagird»